2013.01.28.

A keleti medicina szerint a nyár a szív-vékonybél szervek időszaka
A nyári melegben a keringési-szív és érrendszeri betegeknél a magas páratartalom miatt a szív munkája nehézkesebbé válik.
Ilyenkor gyakoribbak a püffedt, duzzadt kezek, a láb és boka megvastagodása, vizesedése vagy más néven ödéma, mely fájdalmakkal is járó, kellemetlen betegség.
A duzzadt láb és boka, vagy más néven ödéma, kellemetlen betegség.
Kialakulhat magas vérnyomástól, szív- és keringési betegségek kísérőjeleként, a vesék működési zavarainál, vagy terhesség idején.
A nyári meleg, illetve a magas páratartalom miatt a szív munkája nehézkesebbé válik, ami szintén a lábak duzzanatához vezethet az érzékenyebb, vagy eleve keringési problémákal küszködők esetében.
Természetes úton gyógyítható.
Mi is történik, mikor lábfejünk megdagad? Szervezetünk ilyenkor a gravitáció ellen küzd, s nem képes a lábon keresztül felfelé áramoltatni a vért, így a boka megduzzad.
A duzzanat nem igazándiból fájdalmas, de igazán kellemetlen tud lenni. A legjobb módja a kezelésének, ha a kiváltó okot próbáljuk likvidálni. Bármi is legyen az, mindenekelőtt használjuk a következő orvoslatokat némi enyhülés reményében.
Fogyasszunk magnéziumot. – A magnéziumhiány nagyban hozzájárulhat az ödéma kialakulásához. Általában 200 milligramm napi bevitelt javasolnak a szakértők, kivéve, ha terhes az illető.
A Kalcium megelőzheted vele az éjszakai fájdalmas lábgörcsöket
Jógázzunk. – Tökéletes gyakorlat, hiszen kitűnően helyrerakja a vérkeringésünket. Ha valaki teljesen kezdő a jógában, akkor érdemes csoportban kezdeni, egy edző jelenléte mellett. Az oktató segít majd leküzdeni minden kételyedet a jógát illetően, és segít helyesen csinálni a feladatokat, hogy ödémád mihamarabb elmúljék. Ha találunk, vagy tudunk olyan mozgássorozatot, amely megy nekünk, akkor azt otthon is elvégezhetjük napi rendszerességgel.
Kényeztessük magunkat egy masszázzsal– Egy képzett masszőr pillanatok alatt elillantja belőlünk a fájdalmat. Ne féljünk megemlíteni a problémát, mert tudják mi a dolguk. Terhesség előtti időszakban erre megfelelő szakembert kell keresnünk.
Tilos a masszázs: kifekélyesedett mellrák, mélyvénás thrombosis, akut gyulladás (pl. cellulitis), bőrfertőzések esetén
Emeljük a lábainkat – A gravitáció nem a barátunk az ödéma létrejöttekor, úgyhogy lépjünk testeseket, ha tehetjük. Ha ülünk, vagy fekszünk, akkor lábunkat polcoljuk fel hogy magasabban legyen mint a szívünk – ezzel már a gravitáció sem tud mit kezdeni.
Az úszás, vagy akár a vízen való lebegés is segíthet az ödéma elűzéséhez. A medencében lévő nyomás serkenti a vérkeringést. Ha esetleg nincs a közelünkben uszoda, vagy nem igazán szeretjük a víz közelségét, akkor menjünk el egy helyi edzőterembe, és kérdezzük meg, mit ajánlanak.
Igyunk sokat – Csökkentsük a sóbevitelt, mert a túlzott sóbevitel táplálja a duzzanatot, míg a folyadék fogyasztása hígítja a sót a szervezetünkben. A cél a 8-10 pohár víz naponta. Még jobb, ha uborkás-citromos vizet iszunk. Szeljünk egy pár szelet uborkát és citromot egy pohár vízbe, és már kész is a „gyógyvizünk”. Mindkét összetevő gyulladáscsökkentő, így nem véletlenül ajánlják rengeteg könyvben, folyóiratban is.
A meleg zöld tea ivása jót tesz az egészségünknek, méregtelenítő hatású, és számos jótékony hatását bizonyítják kinikai eredmények.
A nyiroködéma
A nyirokrendszer betegségeit az orvostudomány „elhanyagolt gyermekének" szokták nevezni, pedig a betegségek sok embert érintenek és sok orvosi szakma képviselői találkoznak a betegségek tüneteivel.
A nyirokrendszernek (a nyirokerek és a nyirokcsomók) a szervezet egészséges működésében igen fontos feladatai vannak.
A nyirokereknek és a nyirokcsomóknak a szövetekben történő anyagforgalomban - folyadék, tápanyagok, immunglobulinok, vérsejtek szállításában, immunfolyamatok regulációjában - jelentős szerep jut.
A nyirokrendszer leggyakoribb betegsége a nyiroködéma (nyirokoedema), mely akkor alakul ki, ha a nyirokerek és a nyirokcsomók alkalmatlanná válnak a nyirokköteles anyag- és folyadékmennyiség elszállítására.
Akkor alakul ki, ha valamilyen károsodás éri a nyirokrendszert (nyirokerek, nyirokcsomók), ami által a képződött nyirokfolyadék a szövetekből nem tud eltávozni
A nyiroködéma gyakori tünet, a lakosság 2-5%-át érinti.
A végtagokban felgyülemlő salakanyagok, a szöveti gyulladás termékei súlyos szövődményeket okoznak, életveszélyes fertőzésekre hajlamosítanak.
A korai felismerés esetén jó hatékonysággal gyógyítható a betegség, és nem vezet tartós károsodáshoz.
A nyiroködéma jelentkezhet az érbetegségek valamennyi formájánál, az izületi-, mozgásszervi betegségeknél, daganatoknál, ha valamilyen károsodás éri a nyirokrendszert (nyirokerek, nyirokcsomók), gyulladások esetén, műtétek után, zsírleszívás után, krónikus vénás elégtelenségnél.
A korai felismerés nagyon fontos, mert a kezeletlen nyiroködéma szövődményekhez, munkaképesség elvesztéséhez és rokkantsághoz, tartós egészségkárosodáshoz vezet. A kezeletlen vagy nem helyesen kezelt beteg gyakran szorul költséges kórházi kezelésre. A beteg szociális izolálódása, mozgáskorlátozottsága tovább rontja az életminőséget.
Nyiroködéma kezelése:
A kezeléssel az elégtelen vagy károsodott nyirokrendszer csökkent működése következtében a szövetekben rekedt magas fehérjetartalmú ödémafolyadékot kell a szövetekből eltávolítani, és a nagy nyirokér törzsekbe visszajuttatni. Ezt a célt elsősorban fiziotherapiás eljárások kombinációjával érjük el.
- Manualis (kézi) nyirokdrainage
- Kompressziós kezelés rugalmas pólyákkal
- Speciális gyógytorna: célja az izompumpa aktiválása
- Bőrgyógyászati kezelés: a krónikus nyiroködémás végtag bőre minden esetben megfelelő kezelést igényel. Fontos, hogy a bőrfelszín savanyú pH-ja és a zsírköpeny a fiziológiás viszonyoknak megfeleljen (hidratálás, zsírozás). A kialakult bőrbetegségek (ekcéma, mycosis, angioma, stb.) bőrgyógyászatilag indokolt szakszerű ellátást igényelnek
- Pneumatikus gépi kezelés: a kezelés elve azon alapszik, hogy sorba kapcsolt pneumatikus rekeszek a nyirokerek pulzációját utánzó ritmussal kompressziós hatást fejtenek ki a végtag kötőszövetére. A gépi kezelés nem helyettesíti a kompressziós pólyát, a kézi drainaget vagy a tornát.
- Diéta tanácsadás, súlykontroll: annak szem előtt tartásával, hogy ödéma mentesítő diéta nincs, mégis szükséges a diétás tanácsadás, a helytelen étkezési szokások kiküszöbölése és a súlykontroll tudatosítása céljából a súlycsökkentés, magas vérzsírok csökkentése, rostdús étkezés.